Світова спільнота 21 лютого відзначила Міжнародний день рідної мови

Приєдналися до святкування й учні 5-А та 5-В класів Полтавської гімназії №13 разом зі своїм вчителем української мови та літератури Ольгою Михайлівною.
   Протягом 45 хвилин ⏳ п’ятикласники декламували вірші, зачитували цікаві факти про мову, малювали, а також брали участь у веселих вікторинах та конкурсах «Закінчи прислів’я та приказки», «Допиши віршика», «Казкові перегони», «Редактор», «Склади нові слова» тощо. Діти залишилися задоволеними незвичайним та небуденним проведенням уроку української мови ?? Адже для них це свято – чудова нагода показати свої знання, вміння, навички, творче мислення та кмітливість.

? Діти розповідають, за що люблять рідну мову ??:
? Без мови ми не змогли б спілкуватися один з одним, доносити ту чи іншу думку. Якби я не вмів говорити, у мене не було б друзів, - учень 5-В класу Ілля Бур’ян.
? Українська мова нас навчає, вона надзвичайно душевна, - учениця 5-В класу Ангеліна Іванова.
? Наша мова милозвучна, нею приємно розмовляти, - учениця 5-В класу Марина Капшук.
? Я щаслива, що вмію розмовляти, ділитися з мамою і татом своїми емоціями, думками, враженнями від побаченого чи почутого, - учениця 5-В класу Анастасія Москаленко.
? Мова в нас єдина, - учениця 5-В класу Семенова Маргарита.
? Звірі спілкуються жестами, а люди – мовою, - учениця 5-А класу Олена Бадула.
? Наша мова дуже гарна і милозвучна. Від цього стає радісно, -учениця 5-А класу Катерина Бірюкова.
? Завдяки мові ми можемо порозумітися, розказати про свої почуття і переживання, - учениця 5-А класу Марія Москаленко.
? Солов’їна, барвінкова, чудова, дорога, чарівна, сонячна, мудра, чиста, співуча, казкова, - учень 5-А класу Захар Щербина.

А чи знаєте ви??
✅ Сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів.
✅ За лексичним запасом найбільш близькою до української мови є білоруська — 84% спільної лексики. Далі йдуть польська і сербська (70% і 68% відповідно) і лише потім — російська (62%). До речі, якщо порівнювати фонетику й граматику, то українська має від 22 до 29 спільних рис з білоруською, чеською, словацькою й польською мовами, а з російською тільки 11.
✅ В українській мові, на відміну від решти східнослов'янських мов, іменник має 7 відмінків, один з яких — кличний.
✅ У 448 р. візантійський історик Пріск Панійський, перебуваючи в таборі гунського володаря Аттіли на території сучасної України, записав слова «мед» і «страва». Це була перша згадка українських слів.
✅ Українську мову в різні історичні періоди називали по-різному: про́ста, руська, русинська, козацька тощо. Історично найуживанішою назвою української мови до середини XIX ст. була назва «руська мова».
✅ В українській мові найбільша кількість слів починається на літеру «П».
Найменш уживаною літерою українського алфавіту є літера «Ф».
✅ В українській мові безліч синонімів. Наприклад, слово «горизонт» має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид.
✅ Назви всіх дитинчат тварин є іменниками середнього роду: теля, котеня, жабеня.
Українська мова багата на зменшувальні форми. Зменшувальну форму має навіть слово «вороги» — «вороженьки».